Előző 6.8 Riport konfiguráció Következő

6.8.1 Riport változók

Kétféle riport változó definiálható a rendszerben: méréseken alapuló és threshold sértéseken alapuló. A kettő közötti különbség mind a definiálható keresési kifejezésben, mind a riport nézetek során használható megjelenítendő értékben, mind az Intervallum és a Mikor paraméter értelmezésében megmutatkozik. Ezzel szemben a PVSR objektum hierarchia mindkét esetben majdnem ugyanaz, mivel a site-eszköz szint megtalálható a thresholdok esetében is. Ezt a rendszer úgy éri el, hogy minden threshold-ot besorol az őt alkotó mérésekhez és így az azokat tartalmazó eszközökhöz és site-okhoz is.

 

A „Riport Változók” induló oldal egy táblázatot tartalmaz, amely egyszerre mutatja az aktív – tehát jelenleg is kiértékelésre kerülő – és az inaktív riport változókat. A táblázat egyes oszlopainak a jelentése:

  • Linkek: Az itt található linkek segítségével lehet új változót felvenni, vagy a már felvetteket módosítani
  • Változó név: Egyedileg azonosítja a riport változót, a riport nézet definiálás során ezen nevek közül választhatunk majd
  • Mérés név: a mező értéke értelemszerűen a felvétel során kerül meghatározásra és később nem is módosítható
    • Threshold: a riport változó threshold sértéseket összegez
    • Egyéb: A riport változó ezen típusú mérésekre végez összegzést. Lehet tetszőleges interfész vagy egyéb mérés is
  • Keresési kifejezés: Egy riport változó alap esetben a PVSR rendszerben található összes mérésre és threshold-ra elvégzi a kiértékelést, azonban az itt megadható SQL kifejezés segítségével szűkíthetjük ezt a kört, például csak egy bizonyos eszköz típusra, vagy site névre, threshold névre, stb… A kifejezés szerkesztését segédelemek teszik könnyebbé, ezek ismertetése a példákkal együtt az alfejezet végén található. Tartsuk szem előtt, hogy a kifejezés megadásakor nem kell és nem is szabad a WHERE szóval kezdeni azt!
  • Eszköz szintű részletes összegzés: A riport változók kiértékelése két lépésben zajlik: elsőként a hierarchikus elrendezés (site-site-…-eszköz-mérés illetve site-site-…-eszköz-threshold) alapján történik kiértékelés, majd minden szinten egy napi kiértékelésre is sor kerül. Az utóbbi minden esetben eltárolódik az adatbázisban, míg a hierarchikus kiértékelés esetében vegyes a kép: mérésekre és threshold-okra soha sem kerül eltárolásra, hiszen ez már a normál mérés és threshold kiértékelés során megtörtént. Site-okra mindig eltárolásra kerül, eszközökre viszont csak akkor, ha ebben az oszlopban igen szerepel. Ha egy mérés típusból vagy threshold-ból – például elérhetőség vagy CPU kihasználtság – tipikusan csak egy-kettő szerepel egy eszköz alatt, akkor nem érdemes ezt az opciót beállítani, hiszen így kevesebb adatbázis helyre lesz szüksége az alkalmazásnak, gyorsabb lesz a kiértékelés, és a rendszer funkcionalitása sem csökken (lásd például Több eszköz mérései almenü pont illetve az egy eszköz alatti threshold sértések megjelenítése)
  • Intervallum:
    • Threshold: az ilyen intervallumú threshold-okra végzi a kiértékelést a riport változó. Tehát a mérési kiértékeléssel szemben nincsen lehetőség különböző intervalllumú thresholdok „összegzésére”, illetve egy minimális szűrő feltétel mindig jelentkezik náluk
    • Egy riport változó több különböző mérési intervallumú mérést is ki tud értékelni. Ahhoz hogy ez lehetséges legyen, a riport változók esetében is meg kell adni egy „mérési intervallumot”, amire a kiértékelés során az alkalmazás minden mérési eredményt átkonvertál, mintegy közös nevezőre hoz. Ennek megfelelően az itt megadott intervallum felbontással kerülnek eltárolásra a hierarchikus összegzések (értékek eszközöknél és site-oknál). Ez azt is jelenti például, hogy ha egy eszköz alatti mérések ciklusa egy perc, de a riport változó intervalluma öt perc, akkor a riportban szereplő maximum nem az egy perces értékek maximuma lesz, hanem az öt perces átlagok maximuma. Utólag nem lehet állítani a kiválasztott értéken
  • Mikor:
    • Threshold: ez esetben nincsen választási lehetőség, a kiértékelés mindig megtörténik (mivel az ablakozást már a threshold definíció szinten meg lehet tenni)
    • Mikor történjen meg a változó összegzése. A site-ok és az eszközök szintjén a napi statisztika az itt megadott időszak szerint történik. A mérések szintjén azonban:
      • Amennyiben egy mérés csak egy riport változó hatáskörébe esik vagy mindegyik riport változó, amelyikhez tartozik, ugyanazzal a beállított időszakkal rendelkezik, úgy a mérés szintű napi statisztika is a beállított időszaknak megfelelően történik.
      • Amennyiben egy mérés több riport változó hatáskörébe is esik úgy, hogy azoknál más és más érték van ennél a paraméternél beállítva, úgy azon mérés szintjén a napi statisztika nem veszi figyelembe az itt megadott időszakot
  • Aktív: A riport változó jelenleg kiértékelésre kerül-e vagy sem. Az értéket lehet mindkét irányba állítani, azaz egy inaktív változó is lehet újra aktív

Az Intervallum és az Eszköz szintű részletes összegzés paraméterek csak periódikus mérés típus esetében elérhetők, irreguláris méréseknél ezek nem használhatók.

 

A változó felvétel vagy szerkesztés linkre kattintva ugyanezen mezőket láthatjuk, kiegészítve a már említett segéd elemekkel, amik a kívánt SQL kifejezés előállítását hivatottak segíteni, de természetesen maga a kifejezés ettől függetlenül is szabadon szerkeszthető. Ezek az elemek:

  • Adatbázis mezők listája: a felhasználható mezők listája attól függ, hogy threshold kiértékelésről van-e szó, vagy sem
    • Threshold: a threshold objektumok leggyakrabban használt mezőit tartalmazza a lista. A kiválasztott elemet a Hozzáad link segítségével lehet beilleszteni a kifejezésben. Ez a lista csupán segédeszköz, rajta kívül akár mindegyik mező is felhasználható közvetlenül vagy a T. kezdettel kiegészítve. Fontos megjegyezni, hogy a threshold riasztási szintje (Critical, Minor, …) kódolva szerepel az adatbázisban, a kódot a kiválasztható mező név is tartalmazza
    • Egyéb: a különböző objektumok – site, eszköz, mérés – leggyakrabban használt mezőit tartalmazza a lista. A kiválasztott elemet a Hozzáad link segítségével lehet beilleszteni a kifejezésben. Ez a lista csupán segédeszköz, rajta kívül akár mindegyik mező is felhasználható az alábbi szabály alapján.
      • Site mezők S. kezdetűek
      • Eszköz mezők E. kezdetűek
      • Mérés mezők M. kezdetűek
  • Relációk listája: Azok számára ajánlott, akik nem jártasak az SQL kifejezések világában, a kiválasztott elemet a másik Hozzáad link segítségével lehet beilleszteni. Bizonyos esetekben (például Tartalmaz) a behelyettesített karaktersorozatban megjelenik a SZÖVEG felirat, ilyenkor a kívánt értékkel kell azt helyettesíteni
  • Teszt: A linkre kattintva letesztelhetjük, hogy sikeres volt-e a megadott kifejezés, és megtekinthetjük a maximum első 100 találatot, illetve egy hibaüzenetet és a teljes kiadott SQL utasítást, amennyiben hiba történt. Vigyázat: ha a teszt után a Vissza linkre kattintunk, és felvétel módban vagyunk, akkor a mérés típusa újra az alap érték, azaz a forgalom lesz!!!

Az így létrejött kifejezés elemeket az „AND” és „OR” („ÉS” illetve „VAGY”) logikai operátorokkal és zárójelezéssel csoportosíthatjuk, figyelembe véve a kettő közötti szokásos precedencia sorrendet: az ÉS korábban értékelődik ki mint a VAGY.

 

Példák:

  1. Azon mérések, amik az eszköz sysLocation-je szerint Budapesten vannak és az 1.2.3.0/24 IP cím tartományból kerülnek ki:
    1. Válasszuk ki az Eszköz sysLocation mezőt és nyomjunk Hozzáad linket
    2. Válasszuk ki a Tartalmaz operációt és kattintsunk a  Hozzáad linkre
    3. Helyettesítsük a SZÖVEG-et „Budapest”-tel
    4. Írjuk után az AND szót
    5. Válasszuk ki az Eszköz címe mezőt és kattintsunk a  Hozzáad linkre
    6. Válasszuk ki a kezdete operációt és kattintsunk a  Hozzáad linkre
    7. Helyettesítsük a SZÖVEG-et 1.2.3.-tal

E.SYSLOCATION LIKE '%Budapest%' AND E.ADDRESS LIKE '1.2.3.%'

  1. A LIKE operátor érzékeny a kisbetű nagybetű különbségre. Ha ezt nem szeretnénk, akkor használhatjuk az UPPER SQL függvényt, ami nagybetűsíti a kifejezést:

UPPER(E.SYSLOCATION) LIKE '%BUDAPEST%' AND E.ADDRESS LIKE '1.2.3.%'

  1. Azon mérések, amik közvetlenül egy TESZT nevű site alatt találhatóak:
    1. Válasszuk ki a Site neve mezőt és nyomjunk Hozzáad linket
    2. Válasszuk ki az Egyenlő operációt és nyomjunk Hozzáad linket
    3. Írjuk be, hogy ’TESZT’

S.NAME = 'TESZT'

  1. Azon threshold-ok, amik Critical szintűek és a nevük kezdete TESZT

T.TR_LEVEL = 4 AND T.NAME LIKE 'TESZT%'