Előző 14.1 Mérő szerver típusok specifikumai Következő

14.1.11 Jaga mérő szerverek

A Jaga mérő szerver aktív és nem discovery-re képes PVSR modul, a Jaga agent-nek megfelelő mérő szerver. A mérő szerver nem veszi figyelembe az eszköznél beállított timeout és újrapróbálkozás értékeket. Az eszközöknek az alap attribútumaikon kívül csupán csak egy Gyűjtő azonosító (ASCII_0000_EQ_COLL_KEY) nevű paramétere van, amelynek a rendszeren belül egyedinek kell lennie és preferáltan csak az angol ABC elemeit, számjegyeket és _ illetve –  karatereket tartalmazhat.

 

Mivel a Jaga mérő szerver nem discovery képes, ezért az egyes méréseket külön-külön kell felvenni a felhaszálói felületen keresztül. A mérő szerver az Index paraméter értékének a ping-elendő IP címet vagy host nevet várja. Az alkalmazás IPv4 és IPv6 címeket tud kezelni, de az IPv6 címeket csak Linux rendszereken.

 

Host nevek megadása esetén a mérő szerver lekérdezi a beállított DNS szervereket, s megkísérli IP címmé feloldani a kérdéses neveket. Amennyiben legalább egy név feloldása nem jár sikerrel, a modul a PVSR etc könyvtárában, valamint az operációs rendszernek megfelelő könyvtárban (/etc/ avagy %SYSTEM_ROOT%’\system32\drivers\etc\) a hosts nevű állományokat keresi, melyek tartalmának megfelelően a fennmaradó nevek feloldása következik. A nem feloldható host nevek a log-ba, a hozzájuk tartozó mérések ignorálásra kerülnek.

 

A Jaga mérő szerver típusok esetében a többi mérő szerver típustól eltérően a mérés definíciók nem szerkeszthetőek, az installáláskor felvett mérés típusok:

  • Availability: százalékos elérhetőség, megfelel a Jaga agent AVAIL mérésének
  • RTT: átlagos round trip time millisecundumban, megfelel a Jaga agent RTT mérésének
  • RTT MinMax: minimális és maximális round trip time millisecundumban, megfelel a Jaga agent RTTMM mérésének
  • Last ping: Hány másodperce érkezett vissza legutoljára sikeres ping

 

A Jaga méréseknek az alábbi paraméterei lehetnek:

  • Mintavétel (sec): Hány másodpercenként küldjön ki ping-et
  • Időtúllépés (sec): Hány másodperc alatt kell a ping-nek megérkeznie
  • Késleltetés (sec): Hány másodperccel késleltetve kezdje el a ping-ek küldését
  • Méret (byte): Hány byte legyen egy ping csomag tartalma. Ha nincsen megadva, akkor az értéke 36, így a teljes IP csomag az IP fejléccel együtt 56 byte lesz.
  • QoS: 0 és 255 közé eső egész szám. Alapesetben üres, és így a mérő szerver alapértéket veszi fel (nullát). A paraméter értékét csak linux esetén veszi figyelembe a Jaga mérő szerver, a megadott értékre beállítva az IP fejlécben a TOS byte értékét.
  • Időzítés: Opcionális paraméter, mellyel komplexebb mérési ciklus adható meg. A formátum szóközökkel elválasztott kifejezések, melyek a következőek lehetnek:
    • Adott időpillanat tizedmásodpercben, amikor egy ping kiadásra kerül. Formátuma: <time>
    • Adott időpillanat tizedmásodpercben, amikor egy ping kiadásra kerül, de a válasz nem lesz figyelembe véve s a mérésbe nem számít (akár timeoutra is futhat). Formátuma: <time>i
    • Adott időintervallum eleje és vége tizedmásodpercben, valamint az inervallumban egyenletesen kiadásra kerülő pingek száma. Formátuma: <start>-<end>*<count>

 

Ha a felhasználó a Jaga eszközt nyitja meg a Mérések menüpont alatt, akkor első körben nem a mérés grafikonokat látja, hanem ún. mérés csoportokat. Minden egyes csoport egy pingelt címnek felel meg és az adott cím elérhetőség és válaszidő méréseit a mérés csoport ikonjára klikkelve lehet megjeleníteni (azaz van egy plusz hierarchia szint az eszközök és a mérések között).

 

Ugyancsak létrejön egy grafikon template is, amely összefogja a három RTT értéket egy grafikonba.

Mint a fentiekből látható, a Jaga mérő szerver nem nyújt UPTIME adatokat.