Előző 6.4 Threshold-ok Következő

6.4.2 Threshold trap-ek

A menüpont alatt a threshold sértések esetén kiküldendő SNMP trap-eket lehet konfigurálni. A rendszer akkor használ egy itt létrehozott trap-et, ha:

·       Az adott threshold-hoz be van állítva a trap attribútum

·       Az adott threshold-hoz be van állítva egy threshold típus

·       A típushoz threshold riasztás létrejötte esetén az SNMP Up Trap, megszűnése esetén az SNMP Down Trap paraméter be van állítva egy itt létrehozott trap-re

·       A trap-ben megadott paraméterek közül legalább egyiket sikeresen ki tudta tölteni tartalommal az alkalmazás

Amennyiben az első feltétel teljesül, de a többi közül valamelyik nem, úgy a rendszer a saját alap SNMP trap-jét küldi el (lásd a 14.2.1 fejezetet).

 39. ábra Threshold trap szerkesztése I.

 

Minden trap-nek három fő paramétere van:

·       Név: a trap egyedi neve a rendszerben

·       SNMP Trap OID: a rendszer SNMPv2c típusú trap-eket képes kiküldeni, a mezőben a kiküldendő trap azonosítót kell megadni

·       Elküldésre kerüljenek az üres értékek: amennyiben be van kapcsolva az opció, és a rendszer valamelyik trap változót nem tudja értékkel feltölteni, úgy a kiküldött trap-ben a változó default értékkel fog megjelenni. Amennyiben az opció nincsen bekapcsolva, úgy ilyenkor a rendszer nem jeleníti meg a változót az SNMP trap-ben. A default érték a változó típusától függ: szám típusú változó (ide értve a TimeTicks típust is) esetében 0, OID esetében 0.0, Octet String esetében üres szöveg, IP cím esetében pedig 0.0.0.0

A trap felvétele során átmásolhatjuk a trap változók definícióját egy már létező trap-ből a „Trap elemek átvétele innen” paraméter segítségével.

 

Minden trap több trap változót is tartalmazhat, amelyeket a PVSR a megadott sorrendben szerepeltet a kiküldött trap-ben. A trap változókat a trap sorában található [elements] link segítségével lehet szerkeszteni. Az oldalon a trap fő paraméterei jelennek meg egy „Minta threshold” mezővel együtt. Ennek a segítségével lehetőség van egy meglévő threshold kiválasztására és így a paraméterek szerkesztése alatt a rendszer folyamatosan megmutatja azt, hogy az adott threshold esetében milyen értékek jelennének meg a trap-ben.

40. ábra Threshold trap szerkesztése II.

A trap elem felvétel során az alábbi paramétereket mindenképpen meg kell adni:

·       OID: a trap elem OID-je, egy trap-en belül nem lehet kétszer ugyanazt az OID/t használni. Amennyiben már van eleme az aktuálisan szerkesztett trap-nek, úgy a rendszer automatikusan a legutolsó elem OID-je alapján kitölti ezt a mezőt, megnövelve eggyel annak az OID-nek a legutolsó elemét

·       Típus: a trap elem SNMP típusa. Amennyiben már van eleme a trap-nek, akkor a legutolsó elem típusát választja ki a rendszer automatikusan. A lehetséges értékek az alábbiak:

o   COUNTER64

o   INTEGER

o   IPADDRESS

o   OBJECT_IDENTIFIER

o   OCTET_STRING

o   TIMETICKS

o   UNSIGNED32

·       Objektum: itt lehet kiválasztani, hogy melyik objektumból kerüljön bele az érték a trap mezőbe. Amennyiben már van eleme a trap-nek, akkor a legutolsó elem objektumát választja ki a rendszer automatikusan.. A lehetséges esetek:

o   Konstans: ilyenkor a megadott értéket küldi el az alkalmazás

41. ábra Konstans trap elem

o   Threshold: a threshold valamelyik paraméterét lehet kiválasztani

42. ábra Threshold trap elem

o   Mérés: először a kérdéses mérés típust kell kiválasztani (használható a „bármelyik mérés típus” is). Egy threshold-on belül ugyanabból a mérés típusból több példány is előfordulhat (pl. „ha az A forgalom > 10MB vagy a B forgalom > 10MB”), így ezek közül a „Mérés sorszám” paraméter segítségével lehet választani. A rendszer a trap küldése során mindig a név alapján rakja sorrendbe a méréseket, így az előbbi példában az 1-es sorszámú az A, a 2-es sorszámú pedig a B mérés. Fontos megjegyezni, hogy a sorszám egy mérés típuson belül értendő, azaz ha a fenti kifejezésben például egy C nevű CPU mérés is található, a sorszáma annak is 1 lesz. Ez után meg kell még határozni azt is, hogy a mérés, azt öt tartalmazó eszköz, az eszközt tartalmazó valamelyik site vagy a site hierarchia legyen a kiválasztott objektum.

      

43. ábra Mérés trap elem

·       Mező: az objektum mezőjét lehet kiválasztani. A legördülő lista elemei attól függően változnak, hogy milyen objektum típust választottunk ki, míg a konstant típus esetében ez a mező tartalmazza az elküldendő adatot.

 

A fentieken kívül minden elemhez, amennyiben az nem konstans, meg lehet még opcionálisan adni egy reguláris kifejezés és egy formátum paramétert. Az előbbi segítségével felbonthatjuk illetve ellenőrizhetjük a paraméter értékét, míg a második segítségével testreszabhatjuk a kiküldendő információt: a mező tetszőleges szöveget tartalmazhat, a $1, $2, … elemekkel pedig a reguláris kifejezésben lévő találati csoportokra lehet hivatkozni. Például ha a threshold paraméter értéke „switch1.intranet.company.local”, a kifjezés értéke „([^.]+)” és a formátumé „Eq: $1”, akkor az „Eq: switch1” érték kerül elküldésre.