Előző 14.1 Mérő szerver típusok specifikumai Következő

14.1.21 Storage mérőszerver

A Storage mérőszerver segítségével kisebb IBM storage-ok mérhetőek az SMcli parancs használatával illetve tetszőleges SMI-S képes storage, közvetlenül vagy SMI-S agent-en keresztül.

Az eszköznek az alap attribútumaikon kívül az alábbi paramétereik vannak (zárójelben megadva az adott paraméter név kódját, lásd 7.5.6 Nem SNMP adatgyűjtők paraméterei):

·       Típus (STORAGE EQ 01 TYPE): A storage típusa

·       SMI-S paraméterek: Ezeket SMI-S eszköz esetében kell használni:

o   Felhasználó (STORAGE EQ 02 USER): a felhasználó neve, opcionális

o   Jelszó (STORAGE EQ 03 PASSWORD): a felhasználó jelszava, opcionális

o   SMI-S URL (STORAGE EQ 11 SMI-S URL): A PVSR erre az URL-re fog csatlakozni. http és https támogatott

o   SMI-S névtér (STORAGE EQ 12 SMI-S NAMESPACE): A használandó névtér

·       SMcli paraméterek: Ezeket akkor kell használni, ha a storage típusa „IBM DSxxxx Storage Manager-en keresztül”

o   IP address 1  (STORAGE EQ 21 IP): Az első controller címe

o   IP address 2 (STORAGE EQ 22 IP2): A második controller címe

o   Password (STORAGE EQ 03 PASSWORD): opcionális jelszó

o   SMcli path (STORAGE EQ 23 SMCLI PATH): Az SMcli parancs elérési útvonala

SMI-S képes eszközök esetében az SMI-S paraméterek szokásos értékei az alábbiak:

·       EMC: a névtér root/emc és az URL http://agent_címe:5988/

·       IBM Storwize: a névtér root/ibm és az URL https://storage_címe:443/

 

Az adatgyűjtő három féle mérés típust tartalmaz:

·       SMI-S mérések: ezek az SMI-S Block Server Performance profile-ban található mérések. Az eszköz template mindegyik PVSR által támogatott mérést tartalmazza a diszk szintű mérések kivételével, mivel azokra általában nincsen szükség. Az alábbi kép az SMI-S szabvány releváns részét mutatja:

·       IBM SMcli mérések: ezek az SMcli parancssoros alkalmazás által visszaadott adatokat tartalmazzák

·       Állapot: ez a mérés mindkét típusú eszközre értelmezett és egy globális storage státuszt mutat

 

SMI-S képes eszközök esetében két adatgyűjtő specifikus oldalt tartalmaz a PVSR: tetszőleges lekérdezést és tetszőleges enumerációt. Mindkettő olyan integrátorok számára került bele a rendszerbe, akik bővíten akarják az elvégezhető SMI-S mérések körét. A mérő rendszer tetszőleges érték mérését el tudja végezni, az alábbi formátumot alkalmazva:

CUST|osztály_neve|azonosító_paraméterek|mérés_paraméterek

Az első paraméter az osztály neve a használt SMI-S névtérben. Az azonosító paraméterek értéke kettősponttal összefűzött olyan paraméter nevek, amelyek közösen azonosítanak egy objektumot a megadott osztályban. Az utolsó paraméter értékek pedig azt határozzák meg, hogy a visszaadott érték milyen paraméterek összefűzésével álljon elő: a paraméter neveket itt is kettősponttal kell összefűzni, az értékek pedig szóköz karakterrel kerülnek összefűzésre. Természetesen ha csak egy paraméter van valamelyiknél, akkor nincsen szükség ilyen összefűzésre. Példák:

·       CUST|CIM_System|Name|ElementName: Ezt fel lehet használni a mérés típusok Leíró OID paramétereként: mindegyik mérés egy CIM_System típusú objektum lesz, amelyet a rendszer a Name paraméterrel azonosít és az ElementName paraméterrel nevez el

·       CUST|CIM_System|Name|OperationalStatus: Ezt egy mérés típus kifejezés paraméterében lehet felhasználni. Az előbb említett objektumok esetében az OperationalStatus paraméter értékét fogja visszaadni. Egy példa egy ezt felhasználó mérésre:

NO_LINEAR_OUT=# CUST|CIM_System|Name|OperationalStatus.PORT#;

 

14.1.21.1 Storage heatmap

A felhasználó kiválaszthatja a kívánt mérés típust (volume, diszk, extent, …) és megadhatja a kérdéses időszakot a Böngésző területen található időszak beállító mezőkkel. A rendszer kiszámítja a kérdéses mérésekre az átlagot és az egyes elemeket (volume, diszk, extent, …) a kapott érték alapján színezi. A színspektrum kék oldala jelzi a kisebb értékeket, míg a piros oldala a nagyobb értékeket. Ha egy elemnek nincsen színe, úgy ahhoz nem található érték a rendszerben. Az oldal azt a tényleges időszakot is megmutatja, amikorra adatok találhatóak a rendszerben.